לוגו אתר - עו''ד יוליה שנקר
לוגו אתר - עו''ד יוליה שנקר

אימות חתימה נוטריוני

Untitled-1

אימות חתימה נוטריוני מהווה דבר חשוב מאוד במקרים רבים. בין אם החלטתם לקחת משכנתא מהבנק ואתם זקוקים לייפוי כוח, בין אם החלטתם לחתום על הסכם טרום נישואין ובין אם החלטתם לערוך את הצוואה שלכם ועוד, מדובר על מקרים רבים שבהם חתימה של עורך דין לא תספיק ויהיה צורך גם בחתימת נוטריון.

שירות נוטריוני – מה זה אומר?

מסמכים משפטיים הם מסמכים בעלי חשיבות. ישנם מסמכים בעלי חשיבות רבה יותר וישנם כאלה בעלי חשיבות פחותה יותר. ישנם מצבים שונים שבהם החוק מוסיף דרישה כי להסכם או למסמך מסוים צריכה להיות מצורפת חתימת נוטריון. הרעיון הוא בעצם שיש צורך בנוטריון בכד לאמת שהחתימה על המסמך היא אכן של מי שאמור לחתום עליה.

המקור לשירותי נוטריון

כבר בעת העתיקה הבינו כי ישנם מסמכים שעליהם לא מספיקה החתימה של האדם שקשור לעניין אלא נדרשת רמת אמינות גבוהה יותר וזאת בכדי לוודא שמה שרשום במסמך הוא אמת.

מוסד הנוטריון התפתח ברומא כאשר המטרה שלו הייתה לסייע בהגברת האמינות הנדרשת במקרים מסוימים ולוודא שמי שחתם על מסמך מסוים הוא אכן זה שחתם עליו בפועל.

מיהו נוטריון?

נוטריון הוא אדם שהוסמך על ידי המדינה לאשר חתימות של אנשים כאשר הם חותמים על מסמכים משפטיים שקשורים אליהם. מאז ועד היום הצורך לאמת מסמכים בעלי חשיבות גבוהה הוא משמעותי וכאשר נוטריון חותם על מסמך הוא מוודא כי האדם שרשום בתור זה שחתם על המסמך הוא אכן האדם העומד מולו.

תפקיד נוסף של הנוטריון הוא לאמת את המסמך עצמו ולא את החתימה. לעיתים יש מסמכים שהועתקו או  תורגמו והם דורשים אימות חתימה נוטריוני שבא לאמת את העובדה שהתרגום או ההעתק אכן נאמנים למקור.

אימות חתימה נוטריוני - יוליה שנקר

האם כל עורך דין יכול להיות נוטריון?

לא כל עורך דין יכול להיות נוטריון. כל נוטריון הוא אמנם עורך דין אך בכדי להיות נוטריון ישנם מספר קריטריונים שצריך לעמוד בהם. לפי החוק, שר המשפטים צריך למנות את ועדת הרישיונות שיהיו אחראיים על מתן רישיון נוטריון, כאשר החוק מונה את התנאים שעל הנוטריון לעמוד בהם. עליו להיות: 

  • אזרח ישראלי או תושב קבע
  • חבר בלשכת עורכי הדין אשר עוסק בתחום לפחות 10 שנים

כאשר מתוכם 5 וחצי לפחות היו בישראל, הוא לא הורשע בעבירה פלילית שיש בה משום קלון, הוא לא הוצא ולא הושעה מלשכת עורכי הדין וכן ועדת הרישיונות בדקה ומצא כי הוא ראוי להיות נוטריון.

אימות חתימה נוטריוני – מתי יש צורך?

חוק הנוטריונים קובע כי אימות חתימה נוטריוני יידרש במקרים שונים. הנוטריון יכול לאמת חתימה של אדם על מסמך רק אם החותם שעומד לפניו זוהה וחתם בפניו על המסמך.

גם לגבי אישור העתק, נוטריון יכול לאשר שמסמך העומד בפניו הוא העתק נכון מהמקור רק אם המקור הוצג בפניו והוא השווה בין המקורות בעצמו ומצא שהם זהים.

מקרים נפוצים שעולה בהם הצורך לאימות חתימה נוטריוני

ישנם כמה מקרים שבהם אימות חתימה נוטריוני נדרש כגון: במקרה שבו מעוניינים לקחת משכנתא מהבנק שהיא בעצם הלוואה שמוחזרת בתשלומים שנפרסים על פני זמן ארוך ולאורך כל תקופת ההחזרה הנכס הנרכש יהיה משועבד לבנק, בכדי לקיים את השעבוד המדובר הבנק צריך לקבל ייפוי כוח שדורש אימות נוטריוני.

כתיבת צוואה

בכדי לאשר על פי החוק כי יש צורך באימות חתימה של נוטריון שיאשר את זהות החותם על הצוואה. אין ספק כי במקרה זה מדובר על דבר חשוב מאוד שכן, הצוואה נפתחת לאחר שהחותם כבר נפטר ועל כן, יש צורך שתהיה עדות כי הוא זה שחתם על הצוואה ושחתם עליה בצלילות הדעת.

אישור הסכם ממון

כיום הסכמי ממון הם הסכמים מאוד מקובלים ועל כן, זוגות שמעוניינים להסדיר את העניינים הכלכליים לרוב טרם נישואין או טרם מגורים משותפים, יכולים ללא ספק להיעזר בשירותיו של נוטריון אשר יאמת את זהות החותמים ויעניק תוקף משמעותי למסמך כך שבמקרה של פרידה או גירושין המסמך יהיה קביל בבית המשפט ויהיה קשה מאוד לערער עליו.

על מה חשוב להקפיד טרם בוחרים נוטריון?

ישנם כמה דברים שיש להקפיד עליהם טרם בוחרים נוטריון: ראשית, יש לבדוק את המחירים וזאת מפני שהאישורים הנוטריוניים מתבצעים בהתאם לתעריף קבוע שנקבע על ידי משרד המשפטים ומפורסם בתחילת כל שנה קלנדרית (לקישור לתעריף משרד המשפטים לחץ כאן). בגין שירו נלווה כמו תרגום המסמך או הכנת מסמך משפטי נגבה תשלום נפרד מהאימות הנוטריוני וחשוב לבצע השוואת מחירים ולוודא כי המחיר הוגן תמורת השירותים.

בחירת נוטריון בהתאם לצרכים שלכם

שנית, חשוב מאוד לוודא שהנוטריון שאליו אתם פונים אכן עוסק ומורשה לעסוק בתחומים שאתם נדרשים בהם לחתימה שלו (כמו למשל ידיעת שפה לתרגום מסמך מסוים).

המלצות ומוניטין

חשוב מאוד לבדוק מראש האם מדובר על נוטריון בעל המלצות רבות, אשר יש לו מוניטין בתחום וזאת בכדי להבטיח כי השירות שתקבלו אכן יהיה ראוי, הוגן ויעיל.

צריכים אימות חתימה נוטריוני או פרטים נוספים על אימות חתימה מעורך דין מוסמך? פנו אלי ואדאג לכל הדרוג שלכם!

Picture of עו''ד יוליה שנקר
עו''ד יוליה שנקר

בשנת 2003 סיימתי את לימודי המשפטים וקיבלתי תואר LL.B במשפטים. את ההתמחות שלי עשיתי בפרקליטות אזרחית של מחוז תל-אביב ועמדתי בהצלחה רבה במבחני הלשכה. החל משנת 2004 אני חברה בלשכת עורכי הדין. עד שנת 2013 עבדתי במשרד עו"ד מוביל בתחום הנזיקין והביטוח וייצגתי חברות ביטוח, עירייה גדולה, חברות שונות ולקוחות פרטיים. בשנת 2014 קיבלתי רישיון לשמש כנוטריון. מזה כ-4 שנים אני משמשת כדירקטורית בחברת עוצ"מ (חברה לניול קופות גמל וקרנות השתלמות בע"מ). מזה 3 שנים חברת ועד מחוז מרכז למעלה מ- 6 שנים יו"ר (משותפת) של וועדת נזיקין במחוז מרכז של לשכת עורכי הדין.
מ"מ וועדת נוטריונים של מחוז מרכז וסגנית הפורום הארצי של דיני נזיקין. כיום אני בעלת משרד עו״ד ונוטריון יוליה שנקר. משרדי מונה מספר עורכי דין ומספק שירותים משפטיים רבים בעיקר בתחום הנזיקין והביטוח.

- שתפו דף זה
חייג ואשיג עבורך את כל מה שמגיע לך!
או השאירו פרטים
תחומי עיסוק