לוגו אתר - עו''ד יוליה שנקר
לוגו אתר - עו''ד יוליה שנקר

צליפת שוט – מה הכוונה ואיך תאונת דרכים קשורה לזה?

Untitled-1
טיפול לאחר תסמונת צליפת שוט

מהי פגיעת צליפת שוט ואיזה נזקים היא גורמת? מהם התסמינים של תסמונת צליפת שוט? מדוע התסמונת נפוצה בקרב נפגעי תאונות דרכים? כמה מקבלים על צליפת שוט שנגרמה בתאונת דרכים ולמי פונים כדי לקבל פיצוי? עורך דין תאונות דרכים יוליה שנקר הכינה מדריך בנושא ועונה על כל השאלות הנפוצות שלכם.

 

מהי תסמונת צליפת השוט – WHIPLASH?

תסמונת צליפת השוט, באנגלית Whiplash, היא פגיעה נפוצה יחסית ברקמות הרכות בצוואר. תסמונת צליפת שוט נגרמת בעקבות תנועה מהירה ופתאומית של הראש קדימה ואחורה, או לצדדים, והתנועה של הראש מזכירה תנועת שוט בעת הצלפה ומכאן השם של התסמונת.

כדאי לדעת כי צליפת שוט היא פציעה נפוצה יחסית שנגרמת בתאונות דרכים כאשר רכב פוגע בפתאומיות ברכב אחר. בתוך כך, צליפת שוט יכולה להיגרם מסיבות נוספות כגון: פציעה במהלך פעילות ספורטיבית כמו נפילה מאופניים או תאונת סקי, אגרוף חזק ואלימות פיזית, טלטול ילד קטן בחוזקה ועוד, אך ברוב המקרים התופעה נגרמת בתאונת דרכים. כתוצאה מהתנגשות בין שני כלי רכב, בדרך כלל כאשר רכב פוגע ברכב אחר מאחור, הפגיעה גורמת לטלטול משמעותי של הראש אחורה ולאחר מכן הראש מוטח קדימה, גם אם עוצמת הפגיעה ברכב לא הייתה חמורה.

ההשערה הרווחת בקרב הרופאים היא שתנועת הצוואר בעקבות התאונה, חורגת מטווח התנועה הרגיל של הצוואר לכן נגרמים נזקים מיקרוסקופיים בשרירי הצוואר, בגידים, בעצבים, ברקמות הרכות ובדיסקים הבין חולייתיים. התסמינים יכולים להתפתח מיד או בתוך שעות ספורות מרגע התאונה או לאחר מספר ימים, גם במקרה של תאונת דרכים קלה.

 

צליפת שוט בתאונת דרכים – נזקים קלים עד כבדים

בתאונת דרכים שבה רכב פוגע ברכב אחר מופעלים כוחות שונים על הגוף כתוצאה מההתנגשות, ובהתאם לתנוחת הגוף, הראש והצוואר, עוצמת הפגיעה ואמצעי הבטיחות הקיימים ברכב – התסמינים עשויים להיות קלים עד כבדים.

בהתאם לעוצמת הפגיעה, הנזקים עשויים לכלול כאבים חזקים באזור הצוואר, כאבי ראש, טינטון ופגיעה בשמיעה, סחרחורת, כאבי גב, ירידה בטווח התנועה, נוקשות בשרירי הצוואר, תחושת נימול בגפיים העליונות, קרעים זעירים או מתיחות ברקמות הרכות ורגישות מקומית בשרירי הצוואר.

אם עוצמת הפגיעה הייתה משמעותית הנזקים עשויים להיות חמורים יותר ולכלול פגיעה בעמוד ובחוט השדרה, פגיעה בכלי דם, נזקים למוח ופגיעה במפרקי גוף נוספים. ראוי לציין כי כאבי וויפלאש בצוואר מופיעים ברוב המקרים בסמוך לפגיעה שקרתה בתאונה, אך הסימפטומים עשויים להתפתח רק אחרי מספר שעות ולעיתים רק לאחר מספר ימים.

רוב הנפגעים זוכים להקלה בתוך ימים ספורים עד מספר שבועות, ובדרך כלל בעקבות צליפת שוט זמן החלמה צפוי להיות תוך שלושה חודשים. אם הפגיעה הייתה חמורה והנפגע ממשיך לסבול מכאבים, בדרך כלל בגלל פגיעה עצבית, זהו מצב של צליפת שוט כרונית.

 

מהם התסמינים של – WHIPLASH?

התסמינים העיקריים של צליפת שוט הינם:

  • כאבי צוואר.
  • נוקשות בשרירי הצוואר.
  • רגישות מקומית בשרירי הצוואר.
  • כאבי ראש.
  • ירידה בטווח תנועה.
  • פגיעה ברקמות הרכות.
  • תחושת נימול או שריפה באזור הצוואר וחגורת הכתפיים.

 

צליפת שוט – זמן החלמה

קצב ההחלמה מתסמונת צליפת שוט מושפע מחומרת הפגיעה, לכן תקופת ההחלמה נעה בין מספר שבועות ועד מספר חודשים, ובמקרים החמורים ההחלמה עשויה להימשך מספר שנים. ברוב המקרים לאחר פגיעת צליפת שוט זמן החלמה ממוצע הינו כ-32 ימים, אך יש מקרים של צליפת שוט כרונית והמטופל עלול לסבול מכאבים ומסימפטומים אחרים לאורך זמן, והוא יסבול מפגיעה בתפקוד היומיומי וחשוף לבעיות נוספות כמו חרדה ודיכאון.

 

מה סכום הפיצוי שתוכלו לקבל על צליפת שוט?

עורך דין תאונות דרכים מסביר כי פציעה שנגרמה בגלל צליפת שוט בתאונת דרכים מהווה עילה מוצדקת להגשת תביעת פיצויים לחברת הביטוח. חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975, מבטיח פיצויים בעקבות נזקי גוף שנגרמו לנפגעים, והפיצויים מגיעים לנפגעים ללא תלות בשאלה מי אשם בתאונה.

רגע לפני התשובה לשאלה כמה מקבלים על צליפת שוט שנגרמה כתוצאה ממעורבות בתאונת דרכים, חשוב לזכור כי על פי החוק במדינה לא בודקים האם הנפגע זכאי לפיצוי אלא בוחנים את שיעור הנזק שנגרם לו כתוצאה מהתאונה. מאחר שיש סימפטומים העלולים להתפתח ו/או להחמיר כתוצאה מהפגיעה לאחר מספר שבועות – כדאי להמתין עם הגשת תביעת וויפלאש תאונת דרכים ולא לתבוע מיד את חברת הביטוח.

 

מקסימום פיצוי צליפת שוט בתאונת דרכים קלה

כמה מקבלים על צליפת שוט קלה? ובכן, במקרים הקלים של צליפת שוט הנפגעים יהיו זכאים לפיצוי נמוך יחסית של כמה אלפי שקלים בלבד, וזאת על מנת לפצות אותם על כאב, סבל, הפסדי שכר (יש להוכיח הספד שכר) והחזר הוצאות.

 

מקסימום פיצוי צליפת שוט בתאונת דרכים קשה

במקרים הקשים של צליפת שוט פיצויים יכולים להגיע לסכומים משמעותיים, כלומר מאות אלפי שקלים. בדרך כלל ניתן לקבל פיצוי גבוה כאשר צליפת השוט היא כרונית ונקבעה נכות זמנית או קבועה.

 

למי פונים לאחר פגיעת צליפת שוט בתאונת דרכים?

מומלץ לפנות לטיפול רפואי בכל מקרה שיש חשד לתסמינים קלים של תסמונת צליפת שוט כתוצאה ממעורבות בתאונת דרכים. לאחר התאונה חשוב לעקוב אחר הסימפטומים הנפוצים של צליפת שוט, ויש לעקוב אחר התסמינים גם בימים אחרי התאונה. בעת הפנייה לרופא חשוב לציין את המעורבות בתאונת הדרכים ויש לוודא כי הרופא רושם את ההערה בתיק הרפואי. חשוב לקיים את הנחיות הרופא וכמובן שיש לשמור על התיעוד הרפואי כדי להגיש תביעה לחברת הביטוח.

כדאי לפנות לייעוץ ולליווי משפטי מיד לאחר גמר הטיפול הרפואי, ורק לאחר שיודעים את היקף הנזקים שנגרמו לנפגע כדי לקבל פיצוי מלא.

משרד עו"ד יוליה שנקר ישיג עבורכם את התוצאה המשפטית הטובה והמדויקת ביותר בכל מקרה של הגשת תביעה בגין צליפת שוט תאונת דרכים. צרו קשר עוד היום באמצעות הטלפון או השאירו פרטים ליצירת קשר כאן באתר!

* האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מומלץ לפנות לעורך דין לצורך ייעוץ מקצועי, ייצוג וליווי משפטי. 

- שתפו דף זה

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו!
או השאירו פרטים
מאמרים נוספים
אדם הסובל ממיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מהי מיקרוטראומה? כיצד נגרם נזק מצטבר לעובד במהלך עבודתו? מהי הלכת הפגיעה בעבודה מסוג מיקרוטראומה? האם ניתן לתבוע את ביטוח לאומי ולקבל פיצוי כספי? מדוע

קראו עוד
Cutout paper composition of yellow signboard with exclamation mark

תקנות הבטיחות בעבודה

מדינת ישראל מעוניינת להבטיח את בריאותם ורווחתם של כלל העובדים במשק המקומי, על כן לאורך השנים נחקקו עשרות חוקים ותקנות בטיחות וגיהות בעבודה. המדינה מפעילה

קראו עוד
Photo of Road During Daytime

תביעה בגין בור בכביש

רוב הישראלים מבלים שעות רבות על כבישי ישראל, בדרכם לעבודה או בחזרה ממנה, לקניות, לסידורים, לבילויים, להסעת הילדים לחברים ולחוגים ועוד. כאשר אדם נוסע במכונית

קראו עוד
עקבו אחרי